Strony responsywne – o co chodzi?
12 wrz 2014

Strony responsywne – o co chodzi?

12 wrz 2014

Coraz więcej osób korzysta z telefonów komórkowych lub tabletów do surfowania po Internecie. Niestety, większość zasobów w Sieci nie jest dostosowana do tych urządzeń. Są one głównie ograniczone przez mały rozmiar ekranu i wymagają trochę innego podejścia w kwestii rozłożenia elementów na stronie.

Dziś, kiedy coraz więcej urządzeń ma dostęp do Internetu (telefony, tablety, laptopy, desktopy, konsole do gier, telewizory, a nawet już zegarki) i każde ma wyświetlacz w innym rozmiarze, istotne jest, aby coraz częściej skupiać się na dopasowywaniu się stron do tychże urządzeń.

Responsywność

Pojęcie to w odniesieniu do stron internetowych zdefiniowane zostało w 2010 roku i oznacza dostosowywanie się strony internetowej do potrzeb użytkownika i urządzenia, z którego on korzysta. Zazwyczaj oznacza to stosowanie układu kolumnowego, gdzie użytkownik korzystający z telefonu zobaczy treść strony w jednej długiej kolumnie, na tablecie będą to już dwie, a na dużym monitorze stacjonarnym trzy lub więcej (ale nie koniecznie – niektóre elementy strony nie wymagają wcale podziału na kolumny i często zajmują całą szerokość ekranu bez względu na jego rozmiar).

Prezentacja graficzna

Ideę responsywnego układu strony www prezentuje poniższa grafika:
włocławek responsywny układ - prezentacja graficzna
Kluczową sprawą jest zmiana układu kolumn w najmniejszym urządzeniu (z trzech na jedną), a także zmiana menu z klasycznego (4 pozycje) na typowe dla urządzeń mobilnych (rozwijana lista).

Przykład z życia

Oczywiście najbliższym przykładem strony responsywnej jest moja (strony www Włocławek). Jeśli już otworzyłeś ją z telefonu, to zauważyłeś, że wszystko jest czytelne i nie ma potrzeby powiększania widoku dwoma palcami. Jeśli zaś siedzisz teraz przy laptopie lub komputerze stacjonarnym, po prostu zmień rozmiar okna przeglądarki – tak aby zrobiło się węższe (wręcz bardzo wąskie) i zobacz, jak zmienia się układ elementów strony. Zauważysz zmianę menu (na typowe dla telefonów komórkowych), zmianę układu kolumn w treści oraz zmianę prezentacyjne slajdera na temat technologii projektowania stron.

Dlaczego to takie ważne?

Przewiduje się, że do końca 2015 roku połowa wyszukiwań w Google będzie uruchamiana z urządzeń mobilnych. A wtedy co z tego, że użytkownik znajdzie w wyszukiwarce interesujący go temat, jeśli po kliknięciu w link strona okaże się niezdatna do użytkowania z jego małego smartfona? Warto zadbać, aby użytkownicy urządzeń przenośnych byli zadowoleni z pobytu na stronie internetowej, a nie zamykali ją po kilku sekundach, bo trzeba celować w linki główką od szpilki…

Zostaw komentarz
Więcej wpisów
Komentarze
Komentarz